Корупційні схеми українського ринку деревини довгий час впливали на прибутки держави. Щоб змінити формат реалізації лісоматеріалів, було проведено реформу галузі. Для цього урядовці схвалили закон «Про товарні біржі», який дозволяє товарно-сировинним біржам організовувати відкриті торги деревиною.
Вже у 2021 році ефективність такого сценарію була доведена. Внески до державного бюджету збільшилися, лісозаготівельні господарства отримали чесну ринкову вартість за сировину, а покупці змогли обирати товар на зручних онлайн-аукціонах.
Функціональність Української універсальної біржі
Офіційний портал УУБ https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-na-derevynu-na-torgah-tov-ukrainska-universalna-birzha/ дозволяє користувачам:
- ознайомитися з особливостями роботи торговельної платформи;
- пройти реєстрацію в онлайн-форматі;
- підготувати документи для акредитації (відповідний перелік є на сайті) та відправити їх поштою;
- проглянути аналітичні ринкові прогнози від фахівців;
- отримати актуальну інформацію про проведення аукціонів (розділ «Календар торгів»);
- підписатися на розсилку.
Програмне забезпечення від Лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру гарантує функціональність біржового порталу.
Базові тенденції ціноутворення на вітчизняному ринку деревини
Показники лісистості в Україні не перевищують 16%. Оптимальний рівень – це 20%. Недостатня кількість лісових насаджень обумовлює високу вартість деревини та намагання лісозаготівельних господарств продавати сировину за тіньовими схемами. Саме такий сценарій був єдино можливим до 2019 року. Покупці мали погоджуватися на непрозорі умови виробників або залишалися без дефіцитного лісу, що загрожувало суттєвими збитками для підприємств. Реформування ринку деревини дозволило лісгоспам отримувати справедливу ціну за товар, яка залежить від попиту та активності учасників електронних аукціонів. При цьому підприємці, що купують кругляк чи пиломатеріали, мають змогу придбати найкращий лот за вигідною ціною.
Вартість лісоматеріалів на сучасному ринку
Умови формування ціни на деревину залежать від якості сировини, породи, діаметру та довжини кругляку тощо. Об’єктивними чинниками ціноутворення також є:
- сезонні коливання (технічна деревина зростає у ціні перед опалювальним сезоном);
- рівень попиту на конкретний лот (навіть дешева сосна може зрости в ціні, якщо її хочуть придбати декілька учасників торгів);
- ринкові тенденції, що формуються в залежності від економічної та політичної ситуації в державі.
Консультування для потенційних учасників біржових торгів
Щоб мати право на участь в онлайн-торгах, потрібно зареєструватися та пройти акредитацію. За статистикою ці процедури успішно проходять майже всі користувачі біржового сайту. Якщо виникають додаткові питання, то їх допомагають вирішити консультанти Української універсальної біржі в телефонному режимі. Детальна інформація про організацію та специфіку роботи аукціонів розміщена на офіційному біржовому порталі uub.com.ua.